Postavi Gradskog muzeja i Muzeja vučedolske kulture, Dunav, barokna jezgra grada, brojne i raznolike manifestacije, uvijek bogata gastro ponuda… Ovo je samo dio turističke ponude Vukovara koja je iz godine u godinu sve bogatija i raznovrsnija i koja privlači sve veći broj turista ne samo iz Hrvatske nego i svijeta. Međutim, ono po čemu je vukovarska turistička ponuda posebna je ratni turizam koji je nastao u spomen na sva događanja i stradanja tijekom Domovinskog rata. Podsjećamo kao je bitka za Vukovar tijekom 1991. godine trajala 87 dana te da je tijekom toga vremena Vukovar kao grad bio potpuno razrušen.
Svjesni svega toga tijekom godina osmišljeno je niz spomen domova i spomenika na području grada koji podsjećaju na ratne dane i koji privlače veliki broj turista. Iz Turističke zajednice grada Vukovara su taj dio turizma u Vukovaru nazvali „Vukovarski nokturno“ za koji navode kako je to priča o ljubavi i hrabrosti, o snazi i bolu, o ljudskom dostojanstvu i pobjedi života. Pod ovim nazivom objedinjena su memorijalna mjesta u Vukovaru i to: Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991., Spomen dom Ovčara, Masovna grobnica Ovčara, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Memorijalni centar Domovinskog rata, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Središnji križ na ušću Vuke u Dunav i Vukovarski vodotoranj – Simbol hrvatskog zajedništva.
“To su oni, kako bi rekli, glavni spomenici iz Domovinskog rata iako svakako u gradu još ima mjesta koja govore o ratnim događanjima. I Gradski muzej Vukovar u svome stalnom postavu ima dio koji govori o Domovinskom ratu, a tu su i spomenici po gradu jer nažalost svaki dio Vukovara ima svoju ratnu priču”, kaže direktorica Turističke zajednice grada Vukovara Marina Sekulić.
I službene brojke pokazuju kako je ratni turizam u Vukovaru izuzetno zanimljiv turistima jer se broj posjeta mjeri u desecima tisuća svake godine pri čemu ta brojka iz godine u godinu raste i sve je veća. Tako je samo tijekom prošle godine, prema službenim brojkama Turističke zajednice, spomen obilježja iz programa „Vukovarski nokturno“ posjetilo 677.575 turista iz Hrvatske i svijeta.
Prema tim brojkama Memorijalni centar Domovinskog rata, koji se nalazi u Vojarni 204. brigade HV-a, posjetilo je 65.524 gostiju. U centru je moguće razne izložbe, simulaciju bojnog polja i izloške na otvorenom. Isto tako tu je moguće vidjeti i prikaz logora i dane opsade grada. Koristi se i nova tehnologija pa je tako omogućena i virtualna simulacija leta iznad Vukovara 1991. godine koja je smještena u autentični prostor zrakoplova Antonov An-2 koji se kao eksponat nalazi u Memorijalnom centru.
Spomen dom hrvatskih branitelja Trpinjska cesta cesta posjetilo je prošle godine 74.002 turista. Zgrada je napravljena u obliku čvrsto stisnute šake, koja simbolizira snagu kojom se branio Vukovar od agresije. U središtu doma je ponor s kupolom uništenog tenka bivše JNA, a okolo su ispisana imena svih poginulih pripadnika 204. vukovarske brigade. Na 12 video ekrana u zidovima mogu se vidjeti ratne fotografije i video snimke ranih događanja te čuti ratna izvješća kao i podaci o svakom poginulom pripadniku brigade. Ispred spomen doma je tenk kao znak sile koju su slomili branitelji, te bista generala-bojnika Blage Zadre.
Spomen područje Ovčara prošle godine posjetilo je 94.838 turista. Hangar u kojem su se odvijali zločini, u znak sjećanja na žrtve, pretvoren je u suvremeni memorijalni centar koji se prostire na oko 300 četvornih metara. Na stropu spomen-doma nalazi se po jedna žaruljica-zvijezda za svakog ubijenog i nestalog u hangarima Ovčare. U podu su instalirane čahure kao simbol sredstva izvršenja zločina. Slike ubijenih i nestalih iz Vukovarske bolnice raspoređene su po zidovima nizom u obliku pletera i koje se naizmjenično pojavljuju iz mraka baš kao što obiteljima žrtava njihove slike dolaze iz sjećanja i nestaju. Ispod slika izložene su osobne stvari ubijenih nađene u masovnim grobnicama. Cijeli Spomen dom Ovčara je u mraku, jer su se zločini događali noću. U središnjem dijelu poda nalazi se zdenac života ili spirala smrti, kojom do dna i natrag putuju imena 261 žrtve.
Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991. nalazi se u podrumu bolnice i to u prostorijama u kojima su se tijekom 1991. godine nalazili brojni civili i branitelji. Taj spomen dom prošle godine posjetilo je 97.561 posjetitelja. Na potresan način tu je prikazana atmosfera koja je vladala u vukovarskoj bolnici te jeseni 1991. godine. Naime, u podrumskim prostorijama Vukovarske bolnice, vjerno je rekonstruiran život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja tijekom višemjesečne okupacije grada. Posjetiteljima se nudi multimedijalni prikaz ratnih zbivanja unutar bolnice tijekom jeseni 1991. godine.
Od kako je 2020. godine otvoren za posjetitelje Vukovarski vodotoranj – Simbol hrvatskog zajedništva postao je prava turistička atrakcija. Samo prošle godine Vukovarski vodotoranj je posjetilo 117.090 turista. Vodotoranj izvana je zadržao ratna oštećena od granata dok je u nekadašnjem spremniku za vodu napravljena memorijalna soba s monitorima na kojima se mogu razgledati ratne karte Vukovara, čitati o vukovarskoj bitci, stradanjima i slično. Poseban doživljaj je pogled sa vrha vodotornja Inače, do memorijalne sobe se može po želji ili stepenicama ili pak dizalom.
Najviše posjetitelja tijekom prošle godine imalo je Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata i to čak 229.560 posjetitelja. To je najveća masovna grobnica u Europi nakon Drugog svjetskog rata. Na groblju je 938 bijelih križeva od kojih svaki simbolizira jednu žrtvu koja je tu ekshumirana. Memorijalnim grobljem dominira spomenik koji je izrađen od patinirane bronce. Spomenik je visok četiri metra, a u sredini je “zračni” križ i vječni plamen.
„Od početka se ratni turizam u Vukovaru jako dobro razvija, a svojevrsna prekretnica je bilo otvaranje Vukovarskog vodotornja za posjetitelje kojega posjećuje jako puno turista iz cijele Hrvatske ali i inozemstva. Iz godine u godine bilježimo sve veći broj turista koji posjećuju mjesta stradanja u Vukovaru. Imamo i turiste s riječnih kruzera koji posjećuju neka od mjesta stradanja u gradu. Mislim kako je ta priča jako dobro interpretirana u čemu pomažu i nove tehnologije koje se koriste. U sklopu cijele te priče osmislili smo i biciklističku rutu od bolnice do Ovčare i to putem kojim su ranjenici i civili odvoženi iz bolnice. Vjerujemo kako će se ratni turizam i idućih godina nastavit dalje razvijat“, rekla je Sekulić.
AUTOR: Branimir Bradarić
TEKST JE OBJAVLJEN UZ FINANCIJSKU POTPORU AGENCIJE ZA ELEKTRONIČKE MEDIJE IZ PROGRAMA ZA POTICANJE NOVINARSKE IZVRSNOSTI