Turistička ponuda Vukovarsko – srijemske županije više je nego bogata te ona iz godine u godinu privlači sve veći broj posjetitelja. Tu su muzeji, arheološka nalazišta, turističke znamenitosti po gradovima i naseljima, ratni turizam, objekt poput Vukovarskog vodotornja, biciklističke staze, rijeke… U cijeloj toj ponudi nalazi se i Centar za promatranje ptica koji se nalazi u okviru Općine Nijemci i koji se proteže uz rijeke Bosut i Spačva. Lokalitet je na svega 30-ak kilometara od Vukovara i Vinkovaca.
Direktorica Turističke zajednice Općine Nijemci Katarina Šarkić kaže kako u Nijemcima u samo jednom satu posjetitelji mogu vidjeti više ptica nego u drugim mjestima u nekoliko dana pa i tjedana.
„Među mnogobrojnim vrstama ptica u Centru se mogu vidjeti gak, žuta, siva i bijela čaplja, crna i bijela roda, orao štekavac, žličarka, crni lunja, vodomar, bregunica… Ovdje se može vidjeti više od 80 vrsta ptica. Sve to se nalazi uz rijeku Bosut i netaknutu okolnu prirodu što ovome lokalitetu daje posebnu draž“, kaže Šarkić.
Pojašnjava kako se Centar za promatranje ptica Nijemci nalazi na nekoliko lokacija kao i da poseban doživljaj posjetiteljima daju vijugave i mirne vode Bosuta i Spačve. Prema njenim riječima turisti bi svoju posjetu, ukoliko vole prirodu, trebali započeti posjetom Arboretumom na samoj obali Bosuta koji se nalazi u centru Nijemaca. Na tom mjestu se može vidjeti kako izgleda tradicionalni srijemski vrt. Sjenice, klupe, bunar, pergoli… Druga točka Centra za promatranje ptica Nijemci, do koje se može doći i kopnom i vodom, je izletište Sopotac. Do tog mjesta može se doći i šetnjom ili vožnjom biciklom ali i plovidbom vodama Bosuta za što se može iskoristiti neki od čamaca ili pak turistički brodić Sveta Katarina. Brod je kapaciteta do 30 mjesta i opremljen je dvogledima i teleskopima pomoću kojih se mogu promatrati ptice na ovome lokalitetu. Sam Sopotac smješten je u blizini šume, a okružen oranicama, salašima i rijekom ovo izletište idealno je mjesto za bijeg od svakodnevice. Tu posjetitelji Centra mogu odmoriti, roštiljati, pecati ribu i naravno promatrati ptice. Razmišljalo se i o djeci koja mogu uživati na tematskom igralištu.
„Od Nijemaca do Sopotca vodi tematsko-informativna staza s 30 panela i šest pametnih klupa. Saznat ćete da na području općine Nijemci boravi više od 80 vrsta ptica, a želite li se okušati u promatranju na raspolaganju su vam dalekozori, teleskopi i priručnici. Centar iz godine u godinu privlači sve veći broj posjetitelja jer ipak turistima pružamo sasvim drukčiji doživljaj. Imamo velik broj domaćih posjeta, ali i sve veći broj stranaca koji dolaze vidjeti neke od osamdesetak vrsta ptica u netaknutoj prirodi“, rekla je Šarkić.
Dodaje kako se iz godine dodatno radi na povećanju ponude pa je tako početkom ove godine nadograđena virtualna kućica na Sopotcu, dodani su električni bicikli i punionica, a napravljena je poučna šumska staza. Isto tako brod Sveta Katarina nudi mogućnost vožnje kraćom i dužom rutom ovisno o želji turista.
Međutim, iako je puno toga napravljeno i podignuto na visoku razinu broj posjeta turista bi svakako mogao biti veći. Nevjerojatno je da za jedan ovakav turistički lokalitet, s kakvim se malo tko može pohvaliti, ne zna mnogo niti samih mještana Vukovarsko – srijemske županije. I sama Šarkić kaže kako je promocija lokaliteta nešto na čemu se svakako u budućnosti mora puno više raditi kako bi mogli računati na veći broj posjeta. Kaže kako su tijekom proteklih godina radili na tom planu pa i slali pozive za tematske posjete djece iz dječjih vrtića kao i osnovnih škola.
„Uz taj kvalitetniji i prisutniji marketing svakako je potrebno puno još toga podignuti na višu razinu. Mislim tu na ugostiteljsku ponudu koja Općini Nijemci svakako nedostaje. Kada je riječ o smještajnim kapacitetima taj dio polako raste ali potrebno je i toga još više jer se ne smije dogoditi da turisti dođu, a da nemaju gdje biti smješteni. Kada se zajednički radi onda se i s manje novca može toga dosta napraviti i da se dođe do dobrih rezultata. Kontinentalni turizam ima veliku i široku ponudu, nudi mogućnost cjelogodišnjeg turizma, ali je potrebno raditi na širenju ponude. Tu je neophodno da se uključi privatni kapital jer kada dođe do toga onda će biti sve drugačije. Turistički djelatnici s Jadrana se ne moraju boriti za goste jer oni sami dolaze ali zato mi moramo učiniti puno toga da ih dovedemo i pri tome moramo biti drugačiji. Ljudi znaju za Slavoniju ali ne znaju što mogu ovdje vidjeti i doživjeti. To moramo promijeniti“, zaključila je Šarkić.
AUTOR: Branimir Bradarić
TEKST JE OBJAVLJEN UZ FINANCIJSKU POTPORU AGENCIJE ZA ELEKTRONIČKE MEDIJE IZ PROGRAMA ZA POTICANJE NOVINARSKE IZVRSNOSTI