Kada Vinkovčani govore o svome gradu prvu informaciju koju nikad ne zaboravljaju istaknuti je ta da su Vinkovci najstariji grad u Europi koji je kontinuirano naseljen 8.200 godina. Smješten uz rijeku Bosut, okružen poljima i šumama punim divljači i uz to u podneblju koje ima umjerenu klimu područje Vinkovaca je već 8.200 godina kontinuirano naseljeno. Činjenica da su grad koji je najstariji grad u Europi je i najveći „turistički adut“ Vinkovaca s kojim se trude privući što veći broj turista iz cijeloga svijeta.
„Kada se govori o toj nekoj povijesti Vinkovaca kao turističkom proizvodu tu je svakako Gradski muzej Vinkovci u kojem se čuva veliki dio povijesti Vinkovaca. Najveći problem muzeja je taj što su njegovi kapaciteti nedovoljni za sve one povijesne nalaze pronađene na području Vinkovaca“, kaže direktorica Turističke zajednice Grada Vinkovaca Martina Matković.
Govoreći o povijesnim turističkim potencijalima grada podsjeća i na arheološko nalazište Sopot kao i na zid iz rimskog vremena kada su Vinkovci nosili naziv Cibalea, a koji se nalazi u podrumu sadašnje Porezne uprave i koji se može pogledati uz prethodnu najavu. Vinkovci su i jedini grad u Hrvatskoj koji se može pohvaliti kao mjesto rođenja dva rimska cara – Valentinijan I (364.-375.) i Valens (364.-378.). Vinkovci su i mjesto gdje je pronađen najstariji indoeuropski kalendar Orion koji je pronađen 1978. godine, a koji datira iz trećeg tisućljeća prije Krista.
U svojim izjavama ravnatelj vinkovačkog muzeja Hrvoje Vulić kaže kako je ta bogata povijest Vinkovaca razlog radi čega se u Vinkovcima gdje god zabode lopata pronađe neki arheološki nalaz. Međutim, kada se priča s građanima često se može čuti i da Vinkovci kao grad nisu dovoljno iskoristili činjenicu da se mogu pohvaliti epitetom najstarijeg grada u Europi i povijesti dugoj 8.200 godina. Smatraju kako su se Vinkovci tijekom godina morali više isticati kao najstariji europski grad i tu činjenicu isticati kada god se to može i koliko god se to može. Neki od građana s kojima smo razgovarali kažu kako je svaka ulica u gradu ili kvart morao nositi ime po nekom znamenitom Vinkovčaninu, izrađivati se suveniri na isti način… Kažu kako je sve moralo biti podređeno tome da se ta činjenica što više o bolje iskoristi.
Ravnatelj muzeja Hrvoje Vulić kazao je kako su u Gradu svijesni povijesne važnosti Vinkovaca i koliki je to potencijal te da imaju velike planove ali i da isto tako ne ide ništa preko noći. Istakao je kako za sve treba i vremena i novaca.
„Plan je istaknuti da su Vinkovci najstarije naselje u Europi, ali i u cijelom tom procesu sagraditi i stvoriti niz novih kulturnih sadržaja”, rekao je Vulić.
Uz novi muzej u planu im je gradnja arheološkog parka na Sopotu koji bi bio jedini neolitički park u krugu od 500 kilometara kao i da se Meraja, najstarija građevina u Vinkovcima koja datira iz 13. stoljeća, revitalizira i pretvori u interpretacijski centar u kojem bi se sagradio i muzejsko-informativni centar u kojem bi na suvremen način bila prikazana povijest Vinkovaca. Radilo bi se i na lokalitetu Kamenica gdje bi se također gradio mali muzejski centar.
Govoreći o turističkim potencijalima Vinkovaca direktorica TZ Vinkovci Martina Matković kazala je i kako su i jedan od turističkih potencijala grada i šume i sve što one nude. Tu je i rodna kuća književnika Ivana Kozarca koja je privatni projekt ali svakako prepoznata od strane turista. Turistima je zanimljiv i stalni postav Hrvatskog željezničkog muzeja s obzirom da su Vinkovci u bivšoj državi bili najveće željezničko čvorište. Ljeti je vinkovačko kupalište Banja jedno od najposjećenijih mjesta gdje svakodnevno spas od ljetnih vrućina pronalaze ne samo Vinkovčani nego i mještani okolnih naselja i gradova.
„Niz je i drugih turističkih proizvoda koji se nude turistima poput raznih ruta i priča, sportskih sadržaja i još mnogo toga drugoga. Tu su i naše brojne manifestacije na koje smo iznimno ponosni. Vinkovci su posljednjih godina postali i kao grad gdje se održavaju brojni sportski školski sadržaji učenika iz cijele Hrvatske. Imali smo nedavno i Svjetsko prvenstvo radnih pasa koje je okupilo natjecatelje iz 38 država svijeta. Nezaobilazni su i naši restorani i kafići s bogatom ponudom, smještajni kapaciteti i još mnogo toga. Ipak, svjesni smo i da se može puno više napraviti ali za sve treba vremena i novaca. Ideja svakako imamo. Moramo raditi puno više i na vidljivosti Vinkovaca u javnosti jer to je jedan od preduvjeta da turisti iz Hrvatske i inozemstva saznaju za našu ponudu, što ovdje mogu vidjeti, gdje prespavati, objedovati, provesti se i slično“, zaključila je Matković.
AUTOR: Branimir Bradarić
TEKST JE OBJAVLJEN UZ FINANCIJSKU POTPORU AGENCIJE ZA ELEKTRONIČKE MEDIJE IZ PROGRAMA ZA POTICANJE NOVINARSKE IZVRSNOSTI